adams

نرم افزار تحلیل دینامیکی آدامز (Adams)

نرم افزاری برای تحلیل دینامیکی و شبیه سازی سیستم های مکانیکی چند بدنه

نرم افزار آدامز به مهندسان مکانیک کمک می کند تا اعضای در حال حرکت یک سیستم مکانیکی را مورد بررسی و تحلیل دینامیکی قرار دهند. و چگونگی تقسیم نیرو را در آن سیستم مکانیکی مطالعه کنند.

برای شرکت های مهندسی و تولیدکنندگان بسیار مهم است که قبل از ساخت و ارائه ی یک محصول، از عملکرد درست آن محصول اطمینان حاصل نمایند. که معمولا این اطمینان از صحت عملکرد محصول در مراحل آخر طراحی حاصل می شود.

فرض کنید زیرسیستم های مکانیکی، الکتریکی و سایر زیرسیستم های یک محصول به درستی طراحی شده اند. و تمامی الزامات را برطرف می سازند. اما عملکرد تمامی این زیر سیستم ها در کنار هم ممکن است با مشکلاتی همراه باشد. و برطرف کردن مشکلات طراحی نیازمند وقت و هزینه ی اضافی باشد.

بنابراین برای شرکت های سازنده بسیار مهم است که عملکرد یک سیستم کامل را مورد ارزیابی مهندسی قرار دهند. تمامی زیرسیستم ها را مونتاژ نمایند و روی سیستم کاملی که تشکیل می شود، انواع تحلیل های مهندسی را انجام دهند. تا تمامی مشکلات احتمالی در طراحی، قبل از ساخت محصول مشخص و برطرف شوند. این کار با نرم افزار آدامز انجام می پذیرد!

معرفی اولیه نرم افزار آدامز

صنعت روز به روز در حال پیشرفت است. و افزایش رقابت بین تولیدکنندگان، باعث شده گزینه های زمان و هزینه در کنار محصول با کیفیت، جایگاه ویژه ای پیدا کند. در این میان با توجه به نیازهای صنعت، فناوری رایانه و نرم افزار توانست در تمام مراحل تکوین یک محصول صنایع را به اهدافش نزدیکتر کند.

حضور نرم افزارهای مختلف مهندسی به خصوص نرم افزارهای طراحی و تحلیل توانست انقلاب بزرگی را در این شرایط ایجاد کند. چراکه با استفاده از این نرم افزارها به طور چشمگیری زمان و هزینه ی طراحی و تولید، کاهش می یابد. از طرفی پیچیدگی مسائل مهندسی در دهه های اخیر همواره رو به افزایش است. به طوری که انجام این محاسبات بدون استفاده از نرم افزارهای نام برده اغلب غیرممکن شده است.

شرکت MSC Software

شرکت MSC Software یکی از ده شرکت برتر نرم افزاری است. که نرم افزارهای آن در آنالیزهای چندگانه اهمیت فراوانی دارند. این نرم افزارها در راستای بهبود کیفیت محصول، بهینه سازی، کاهش زمان و هزینه ی طراحی و همچنین آزمایش محصول پیش از تولید قدم های بزرگی برداشته اند.

روش های سنتی موسوم به “ساخت و آزمایش” گران، زمان بر و گاهی ناممکن است، اما ابزارهای مبتنی بر طراحی نرم افزاری یا CAD در شناسایی تداخل ها میان قطعه ها و حرکت های سینماتیکی و دینامیکی اجزا موثر اند.

یکی از مهم ترین نرم افزارهای این شرکت Adams می باشد.
که پر کاربردترین نرم افزار در حوزه ی تحلیل حرکتی و دینامیکی چند بدنه (Multi Body Dynamic) MBD در جهان است.

Adams مخفف چیست؟

نام Adams مخفف Automatic Dynamic Analysis of Mechanical System است. که به معنی تحلیل دینامیکی خودکار سیستم های مکانیکی می باشد. سیستم های دینامیکی چند بدنه شامل شامل قطعه ها و اتصال های گوناگون هستند. که با قیود متفاوت مانند مفصل ها به یکدیگر متصل می شوند. و حرکت نسبی محدود و مشخصی دارند.

ویژگی ها منحصر به فرد نرم افزار آدامز

تحلیل حرکتی فرآیندی پر اهمیت است. زیرا طراحی محصولات اغلب نیازمند درک چگونگی تاثیر اجزای سیستم های مونتاژی در حال حرکت بر یکدیگر و محیط اطرافشان است. از اتومبیل و هواپیما گرفته تا لوازمی مانند لباسشویی و دریل شامل قطعه های متحرک هستند.

که نیروهای بزرگ غیر قابل پیش بینی را تولید می کنند. بدین منظور نرم افزار تحلیل دینامیکی آدامز بازه وسیعی از آنالیزهای حرکتی و دینامیکی چند بدنه را برای شبیه سازی و پیش بینی وضعیت این تجهیزات انجام می دهد. از جمله مزایای این نرم افزار عبارتند از:

 • طراحی و تحلیل مدل های مکانیکی و مکانیزم ها
 • انجام تحلیل های دینامیکی بسیار پیچیده
 • تحلیل سینماتیکی و دینامیکی ماشین ها و مکانیزم ها، در حوزه ی زمان، به صورت جسم صلب در محیط Adams View
 • جایگزین کردن اجزای صلب مدل با نوع انعطاف پذیر (Flexible)
 • حل گر های قدرتمند و امکان گرفتن خروجی های متنوع و متعدد و همچنین پردازش روی آن ها
 • تحلیل ارتعاشی سیستم های مکانیکی
 • تعیین شکل مودها و پاسخ فرکانسی سیستم ها به کمک افزونه ی Adams Vibration
 • طراحی مدارهای هیدرولیکی و اتصال آن ها به مدل های مکانیکی
 • انتقال آسان مجموعه های مونتاژی پیچیده از Solidworks یا Catia به محیط این نرم افزار
 • قابلیت وارد کردن مدل های اجزای محدود از نرم افزارهای Abaqus و Ansys به محیط این نرم افزار
 • قابلیت لینک شدن با نرم افزار MATLAB به واسطه ی افزونه های Adams Control و Adams Mechatronics برای کنترل سیستم های مکانیکی
 • تعیین خستگی قطعات و قابلیت حصول اطمینان از آنها با افزونه ی Adams Durability
 • تحلیل قوی نتایج شبیه سازی در محیط Adams Postprocessing و همچنین قابلیت وارد کردن سایر داده های عددی به این محیط برای بررسی و انجام روش های پردازش سیگنال مقدماتی. مانند تعیین طیف فرکانسی دو بعدی و سه بعدی
 • انتقال نتایج به دست آمده از این نرم افزار به سایر نرم افزارها

جایگاه نرم افزار Adams بین نرم افزارهای مهندسی مکانیک

به طور کلی نرم افزارهای مهندسی مکانیک به سه گروه اصلی دسته بندی می شوند.

1- نرم افزارهای طراحی CAD (Computer Aided Design)

نرم افزارهایی همچون سالیدورک و کتیا در این گروه قرار می گیرند. که به منظور طراحی و مدلسازی قطعات و سیستم های مکانیکی از این نرم افزارها استفاده می شود.

2- نرم افزارهای تحلیل مهندسی CAE (Computer Aided Engineering)

پس از طراحی و مدلسازی کامپیوتری سیستم های مکانیکی لازم است که تحلیل های مهندسی روی سیستم انجام شود. در حوزه های مختلفی ممکن است تحلیل مهندسی مد نظر مهندسان باشد. به عنوان مثال تحلیل تنش یک قطعه که تحت بارهای مختلف قرار میگیرد، تحلیل آیرودینامیک یک هواپیما، یا تحلیل ارتعاشاتی یک سیستم مکانیکی.

از آنجایی که حوزه های تحلیل متفاوت است، نرم افزارهایی که در دسته ی تحلیل مهندسی قرار میگیرند از خیلی جهات باهم متفاوت اند. هم از نظر محیط کاربری و هم از نظر کاربرد. بر خلاف نرم افزارهای گروه اول یعنی نرم افزارهای طراحی که تقریبا مشابه هستند و کاربرد آن ها طراحی و مدلسازی صنعتی است. در گروه نرم افزارهای تحلیل مهندسی، نرم افزارهایی همچون آباکوس، آدامز و انسیس قرار می گیرد.

پس نرم افزار آدامز یک نرم افزار تحلیل مهندسی است!

3- نرم افزارهای ساخت CAM (Computer Aided Manufacturing)

پس از طراحی، مدلسازی و تحلیل مهندسی یک قطعه مکانیکی، نیاز به نرم افزارهایی است که فرآیند ساخت از قبیل ماشینکاری و غیره را شبیه سازی و به دستگاه هایی از جمله سی ان سی ها به منظور ساخت منتقل نماید. اطلاعات جامع تر راجع به ماشین های سی ان سی را می توانید از مقاله مقدمه ای بر ماسین های سی ان سی مطالعه نمایید.

شبیه سازی واقعی فیزیک مسئله